Takkeli Dağ Kamp Alanı

Takkeli Dağ Kamp Alanı
4,60

--

--

Sulutas, 16378. Sk., Selçuklu/Konya


Hakkında

Konya’nın şehir manzarasını gözlemleme şansı bulabileceğiniz tırmanış imkânı sunan bir bölge de Takkeli Dağ. Konya Selçuklu’ya bağlı Sulutas bölgesinde yer alan Takkeli Dağ, Antik çağda Anadolu'nun bereket tanrıçası Kybele'ye ithafen bu isimle anılıyor. Efsaneye göre zamanında Takkeli Dağ’ın tepesinde büyük bir kale olduğuna inanılıyor. Türkler'in Konya'yı fethetmesiyle beraber Kybele ismi Gevele'ye dönüşüyor. Ardından Dağın tepesinde duran Gevele Kalesi de dağa bir takke görüntüsü takıyor ve zaman içerisinde “Takkeli Dağ” ismini alıyor. Kökenleri tarihin en eski zamanlarına dayanan kıymetli bir geçmişe sahip Takkeli Dağ’a ulaşım konusunda Sarayköy mevkiine giden servisleri kullanabilirsiniz. Dağa yakın bir noktada inerek kalan yolu yürüyüşle devam edebilirsiniz. Ayrıca ücretsiz kamp kurabileceğiniz büyüleyici dağa gelirken bir noktaya kadar özel aracınızı da tercih edebilirsiniz.

Sunduğu muhteşem seyir keyfiyle dağcılar ve yamaç paraşütü yapanların uğrak noktası Takkeli Dağ’ın eteklerinde çadır kurarak büyüleyici bir güzelliği keşfetme fırsatı yakalayabilirsiniz. Yaklaşık 90 dakikalık bir tırmanış süresi sonunda ulaşacağınız Takkeli Dağ’ın tepesinde tüm şehri kuşbakışı şekilde izleme fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca 1750 metre civarında rakımı bulunan dağın eteklerinde muhteşem takım yıldızlarını izleme şansına sahipsiniz. Büyüleyici birçok anıya sahip olacağınız Takkeli Dağ Kamp Alanı’nda tesisleşme henüz bulunmuyor. Bu nedenle giderken yanınızda kamp eşyalarını eksizsiz bir şekilde tedarik edebilirsiniz. Gevale Kalesi’nden manzara fotoğrafları çekebileceğiniz Takkeli Dağ Kamp Alanı’na yaz ve ilkbaharın yanı sıra kış mevsiminde gelerek şehri kaplayan bembeyaz bir kar örtüsünü gözlemlemenizi tavsiye ederiz.

Konya’nın kaçış rotası Takkeli Dağ Kamp Alanı’nın çevresinde doğa yürüyüşü yapabileceğiniz patikalar, doğa fotoğrafı çekebileceğiniz manzara seyir noktaları, kamp kurabileceğiniz elverişli düzlükler ve tırmanış yapabileceğiniz rotalar bulunuyor. Bu sayede maceralarla dolu unutulmaz bir kamp deneyimi elde edebilirsiniz. Takkeli Dağ’a kamp ya da gezi için gittiğiniz mevsim kış ise Konya soğuklarını mutlaka hesaba katmalısınız. Bunun için yanınızda polar, kış mevsimine uyumlu çadır, eksi derecelere dayanıklı uyku tulumu ve tırmanış malzemesi götürebilirsiniz.


Yorumlar

Burası ile ilgili henüz yorum yapılmamış.


Hava durumu

Aktiviteler

Tırmanış
Kültür
Rahatlama
Gezi
Yamaç Parasutu
Doğada Yürüyüş
Yoga

Genel

Motorla gidilebilir

Toplu taşıma ile gidilebilir

Kamp ateşi yakılabilir

Cep telefonu cekiyor

Ücretsiz kamp

Dağlarda

Kalıcı kamp

Çadır kurulabilir

Kış kampı yapılabilir

İmkanlar

Yakacak odun

Ağaçlık alan