Tahar Çayı Kamp Alanı

Tahar Çayı Kamp Alanı
4,80

--

--

Çemişgezek/Tunceli


Hakkında

Tahar Çayı, Tunceli’nin tarihsel dokusunu keşfederek unutulmaz bir kamp deneyimi yaşayabileceğiniz popüler bir rota. Şehri ziyaret eden yerli ya da yabancı turistlerin gözdesi Tahar Çayı sahip olduğu yemyeşil ağaçlık alan ve uzun yürüyüş yollarıyla kamp sevdalılarına bulunmaz bir atmosfer vadediyor. Her açıdan büyüleyici bir özelliğe sahip Tahar Çayı, Tunceli’nin Çemişgezek ilçesi sınırlarında bulunuyor. İlçe merkezinin yanında geçerek Keban Barajı’na doğru yolculuğunu sürdüren Tahar Çayı’nın etkileyici doğası yıl boyunca her yaştan piknikçiyi çevresinde ağırlıyor. Dolayısıyla çayın sakinleştirici dokusu ve Tunceli’nin tertemiz atmosferi sayesinde dinlenirken keşfedebileceğiniz bir kamp deneyimi yaşayabilirsiniz. Tunceli’den Çemişgezek ilçesine mesafe yaklaşık 132 km’yi buluyor. Dolayısıyla her iki güzergahtan da düzenli olarak minibüse ulaşmak mümkün. Ayrıca Tahar Çayı Kamp Alanı’na kendi özel aracınızla da gelebileceğiniz gibi ücretsiz park noktalarından faydalanabilirsiniz.

Tahar Çayı, Yusuf Ziya Paşa tarafından 1807 yılında yapılarak Diyarbakır Valisi Akif Paşa tarafından 1902 yılında tamir edilmiş. Tahar Çayı’nın üstünde tarihi bir değer olan Tahar Köprüsü 55 metre uzunluk, 9 metre yükseklik ve 5 metrelik bir genişliğe sahip. Üstelik dönemine uygun kesme taşlar kullanılarak yapılan Tahar Köprüsü tek gözlü biçimde ve sivri kemerli olarak inşa edilmiş. Dolayısıyla Tahar Çayı’na gittiğinizde köprünün de günümüze taşımış olduğu tarihi izleri keşfetme fırsatı yakalayabilirsiniz. Çay kenarı ya da büyük bir ağacın gölgesinde kamp yapabileceğiniz Tahar Çayı Kamp Alanı’nda ilçe merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Burada yer alan market, kasap, bakkal ve restoran gibi işletmelerden kamp süresi boyunca kolayca faydalanabilirsiniz.

Kuş cıvıltısı ve çay sesiyle ruhunuzu dinlendirebileceğiniz Tahar Çayı Kamp Alanı’nda ilçe merkezini çevreleyen büyüleyici tırmanış rotaları ve tertemiz atmosferi keşfedebileceğiniz patika yollar mevcut. Dolayısıyla bölgenin özellikle geziciler tarafından ziyaret edildiğini söyleyebiliriz. Üstelik yaz mevsiminde Tahar Çayı Kamp Alanı’na gelirseniz çayda yüzmenin keyfini de doyasıya çıkarabilirsiniz. Ücretsiz kamp alanı kış mevsiminde Tunceli’nin sert soğuklarına sahip olabilir. Bu nedenle gelmeden önce kışlık kamp hazırlığı yapmanızı öneririz.


Yorumlar

Burası ile ilgili henüz yorum yapılmamış.


Hava durumu

Aktiviteler

Tırmanış
Yüzme (Nehir)
Doğada Yürüyüş
Yoga
Gezi
Rahatlama
Kültür
Bisiklet

Genel

Motorla gidilebilir

Toplu taşıma ile gidilebilir

Kamp ateşi yakılabilir

Çadır yanı araç serbest

Cep telefonu cekiyor

Mangal yakılabilir

Ücretsiz kamp

Dağlarda

Kalıcı kamp

Göl kenarı

Çadır kurulabilir

Kış kampı yapılabilir

İmkanlar

Karavan park alanı

Yakacak odun

Ağaçlık alan