Şeytan Kalesi Kamp Alanı

Şeytan Kalesi Kamp Alanı
4,70

--

--

Yıldırımtepe, Çıldır/Ardahan


Hakkında

Ardahan’ın tarihi güzelliğini keşfederken kamp yapabileceğiniz gözde rotalardan biri de Şeytan Kalesi. Ardahan’ın Çıldır ilçesine bağlı Yıldırımtepe bölgesinde yer alan Şeytan Kalesi’nde üç tarafı uçurumla çevrili bir tarihi güzelliği keşfetme fırsatı yakalayabilirsiniz. 1910 metre rakıma sahip olan Şeytan Kalesi adını eski Türkçede şeytan anlamını taşıyan Alvız (Albız) kelimesinden almış. Üç yanından akan Karaçay’ın sınırlandırdığı bir yarımada üzerine kurulan Şeytan Kalesi’nin bünyesinde su sarnıcı, erzak deposu ve şapel bulunuyor. Dolayısıyla Şeytan Kalesi’ne adım attığınız andan itibaren Ardahan’ın tarihine yönelik birçok kalıntıyı keşfetme şansı bulabiliyorsunuz. Özel araçla ulaşımın bir noktaya kadar sağlanabildiği kalenin tepesine çıkmak için de mutlaka trekking yapmanız gerekiyor.

Trekking aktivitesiyle ulaşabileceğiniz Şeytan Kalesi’nde çeşitli uçurum noktaları olsa da çadır kurabileceğiniz düzlük rotalar da bulunuyor. Burada Şeytan Kalesi manzarası ya da ovaları gören bir manzara seyir noktasında çadır kampı yapma şansına sahipsiniz. Doğu ve Karadeniz’in büyüleyici sentezi Ardahan’da yer alan Şeytan Kalesi Kamp Alanı’nda konaklama koyunca ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz bir tesis mevcut değil. Bu nedenle bölgeye gelirken mutlaka hazırlıklı davranmanızı tavsiye ederiz. Urartular döneminde yapıldığı tahmin edilen Şeytan Kalesi Kamp Alanı’nda kendinizi bir film setinin içinde gibi hissedebileceksiniz. Dolayısıyla yolunuz Kars ya da Ardahan gibi şehirlere düştüğünde Şeytan Kalesi’ni mutlaka ziyaret ederek ücretsiz bir kamp yapmanızı tavsiye ederiz.

Yüksek rakımıyla Şeytan Kalesi Kamp Alanı’nda doğanın çeşitli mucizelerine tanık olabileceksiniz. Dolayısıyla Şeytan Kalesi’ne gittiğinizde mutlaka trekking, yoga ya da kültürel gezi gibi birçok aktiviteye vakit ayırmanızı tavsiye ederiz. Yaz ve bahar sezonunda özellikle ova civarında doğanın çeşitli renklerini keşfedeceğiniz Şeytan Kalesi’ne kış mevsiminde giderken dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Özellikle trekking ekipmanlarınızı iyi bir şekilde tedarik ederek Şeytan Kalesi’ni keşfedip ücretsiz bir kamp yapabilirsiniz.


Yorumlar

Burası ile ilgili henüz yorum yapılmamış.


Hava durumu

Aktiviteler

Kültür
Rahatlama
Gezi
Doğada Yürüyüş
Yoga

Genel

Motorla gidilebilir

Cep telefonu cekiyor

Ücretsiz kamp

Dağlarda

Kalıcı kamp

Çadır kurulabilir

Kış kampı yapılabilir

İmkanlar

Ağaçlık alan