Sarıçiçek Yaylası ve Göleti Kamp Alanı

Sarıçiçek Yaylası ve Göleti Kamp Alanı
4,50

--

--

Esentepe, Yukarıdana/Safranbolu/Karabük


Hakkında

Kar yağışı yüzünü gösterdiğinde kış kampı yapabileceğiniz popüler noktalardan biri Sarıçiçek Yaylası Kamp Alanı. Bartın-Safranbolu yolu üzeri ve Aşağıdana Köyü’nde yer alan Sarıçiçek Yaylası, adını yaz sezonu boyunca gölün çevresinde açan büyüleyici sarı çiçeklerden almış. Dolayısıyla Sarıçiçek yaylası Kamp Alanı’nın hem yaz hem de kış sezonunda farklı beklentilere karşılık olarak sıklıkla tercih edildiğini söyleyebiliriz. Yaklaşık 1750 metre yüksekte yer alan Sarıçiçek Yaylası, kampçılığa elverişli rotası ve bol oksijeniyle mutlaka tercih etmeniz gereken bölgelerin başında yer alıyor. Safranbolu ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan Sarıçiçek Yaylası Kamp Alanı’na iki farklı güzergah alternatifiyle ulaşmak mümkün. Birinci alternatif olarak Kirkille üzerinden Bartın karayolu hedefinde ilerleyip Aşağıdana Köyü yönüne dönebilirsiniz. İkinci alternatif olarak da Kristal Cam Teras ve Tokatlı Kanyonu isimli tabelaları takip ederek İncekaya Köyü yoluna geldiğinizde Aşağıdana Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Sarıçiçek Yaylası Kamp Alanı, özellikle kış sezonunda bol kar yağışı alan bölgeler arasında bulunuyor. Bu nedenle yolda giderken mutlaka zincirinizi hazır etmelisiniz. Sarıçiçek Yaylası Kamp Alanı’nın müthiş manzara ve yenileyici oksijenine doğru iç geçirirken ihtiyaçlarınız noktasında dikkatli olmalısınız. Sarıçiçek Yaylası’nda wc, duş ya da elektrik gibi olanaklar bulunmuyor. Hatta telefonun sinyal gücünün bile bazı noktalarda sıfırlandığını söyleyebiliriz. Bu nedenle kış kampı yaparken mahrum kalmamak için yolda ihtiyaçlarınızı gidererek kamp alanına gelebilirsiniz. Sarıçiçek Yaylası Kamp Alanı’nda yalnızda su ihtiyacını karşılayabileceğiniz bir çeşme bulunuyor. Ancak kar soğuğunda çeşmenin donarak işlevsiz kalabileceğini de hesaba katarak yanınızda su bulundurmalısınız.

Yaz ve kış fark etmeksizin yılın her sezonu kampçılar tarafından tercih edilen Sarıçiçek Yaylası Kamp Alanı’nda birçok aktiviteyi deneyebilirsiniz. Yaz ve ilkbahar sezonunda Sarıçiçek Yaylası’nı tercih eden kampçıların deneyebileceği trekking, gezi, koşu ve fotoğrafçılık gibi aktiviteler bulunuyor. Kış sezonu geldiğinde ise aktivite imkânlarınız her ne kadar kısıtlanıyor gibi görünse de bölgenin bembeyaz kar örtüsünü ölümsüz hâle getirmek için fotoğrafçılık yapabilir ya da Safranbolu havacılık şirketleriyle iletişim kurarak Microlight uçuşu yapabilirsiniz. Bölgenin aşırı soğuk olma ihtimaline karşı kış kampı hazırlıklarını eksiksiz yapmanızı tavsiye ederiz.


Yorumlar

Burası ile ilgili henüz yorum yapılmamış.


Hava durumu

Aktiviteler

Tırmanış
Rahatlama
Kayak
Doğada Yürüyüş
Gezi

Genel

Kamp ateşi yakılabilir

Çadır yanı araç serbest

Ücretsiz kamp

Dağlarda

Kalıcı kamp

Çadır kurulabilir

Kış kampı yapılabilir

İmkanlar

Yakacak odun

Su bağlantısı

Ağaçlık alan