Işık Dağı Kamp Alanı

Işık Dağı Kamp Alanı
4,70

--

--

Yağcıhüseyin, Kızılcahamam/Ankara


Hakkında

Türkiye’nin merkez noktasında kış kampı için tercih edebileceğiniz noktalardan biri de Işık Dağı. Ankara’nın Kızılcahamam ilçe sınırları içerisinde yer alan Işık Dağı, 2034 metrelik yüksekliğe sahip. Üstelik Işık Dağı’nın en yüksek noktasında bir televizyon vericisi de bulunuyor. Işık Dağı Kamp Alanı, Ankara’nın merkez noktasında yer alması nedeniyle doğa sporuna gönül vermiş macera sever kampçılar tarafından tercih ediliyor. Dolayısıyla şehrin ortasında yeryüzünden uzaklaşarak Işık Dağı’nın tepesine ulaşmak isterseniz bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Işık Dağı Kamp Alanı’na ulaşım araçlarla da kolayca sağlanıyor. Bunun için öncelikle Ankara'dan Çankırı Çerkeş otobüslerine binmeniz gerekiyor. Ardından Işık Dağı sapağında inerek güney istikametine doğru bir saat boyunca yürümelisiniz. Kapsamlı bir yürüyüş sonunda Işık Dağı Kamp Alanı’na ulaşabileceksiniz.

Işık Dağı Kamp Alanı herhangi bir özel işletmeye ait değil. Bu nedenle bölgede ücretsiz konaklamanız sevindirici olsa da ihtiyaçlarınız konusunda kapsamlı imkânlar bulamayabilirsiniz. Bu noktada kış kampınızı yaparken ihtiyaçlardan mahrum kalmamak için yanınızda yemeklik malzemeler bulundurabilirsiniz. Bunun yanı sıra tuvalet gibi temel gereksinimleri karşılarken kendi kampçılık tecrübelerinize başvurmalısınız. Işık Dağı’nın eteklerinde heyelan sonucu oluşmuş ve yaklaşık 1600 metre rakım seviyesine sahip Karagöl bulunuyor. Arzunuza göre dağın eteklerinde çadır kurabildiğiniz gibi göl çevresini de değerlendirebilirsiniz.

Büyükşehrin yorucu karmaşasından bunalan başkentliler için bir kaçış noktası olarak bilinen Işık Dağı Kamp Alanı birçok aktivite için de elverişli imkânlar sunuyor. Bölgede Işık Dağı tepesine tırmanabildiğiniz gibi çevredeki çeşitli yürüyüş rotalarını da değerlendirebilirsiniz. Ayrıca kar örtüsüyle kaplanmış büyüleyici güzellikleri tekrar görebilmek için fotoğraf da çekebilirsiniz. Ankara’nın keskin soğuğuyla birleşen Işık Dağı Kamp Alanı’na gelmeden önce cep sobası, kış çadırı, uyku tulumu ve yiyecek gibi hazırlıklarınızı eksiksiz yaptığınızdan emin olmalısınız.


Yorumlar

Burası ile ilgili henüz yorum yapılmamış.


Hava durumu

Aktiviteler

Tırmanış
Kayak
Gezi
Rahatlama
Doğada Yürüyüş

Genel

Toplu taşıma ile gidilebilir

Kamp ateşi yakılabilir

Ücretsiz kamp

Dağlarda

Kalıcı kamp

Çadır kurulabilir

Kış kampı yapılabilir

İmkanlar

Yakacak odun

Ağaçlık alan