Göksu Barajı Kamp Alanı

Göksu Barajı Kamp Alanı
4,50

--

--

Akçomak, Çınar/Diyarbakır


Hakkında

Keyifli bir kış kampı yapabileceğiniz Türkiye’nin elverişli rotalarından biri de Göksu Barajı. Göksu Çayı üzerinde, sulama amacıyla 1987-1991 yılları arasında inşa edilerek 1991 yılında resmi olarak açılışı yapılan Göksu Barajı; mesire alanı, balıkçılık ve kampçılık için tercih ediliyor. Kamp ve girişlerin ücretsiz olarak sağlandığı Göksu Barajı’na giderken Mardin – Diyarbakır yolu üzerinden geçen servislere binebilir ve Akçomak Köyü girişinde inerek baraj yolu istikametinde yürüyebilirsiniz. Ayrıca baraja özel araç ve şahsi karavanla da kampçılık için gelebilirsiniz. Diyarbakır – Mardin yolu üzerinde bulunan Göksu Barajı’nın Diyarbakır’a 39,5 km ve Mardin’e 64,7 km’lik bir mesafesi de mevcut.

Çeşitli kuş türlerine ev sahipliği yaparken verimli toprağıyla Diyarbakır’ın eşsiz güzelliğine sahip Göksu Barajı özel bir tesis tarafından işletilmiyor. Ancak bölgeye gelirken yol üzerinde tesis ve işletmelerle karşılaşabilirsiniz. Buradan eksiklerinizi tedarik edebildiğiniz gibi açlığınızı da kısa sürede giderebilirsiniz. Tıpkı kamp gibi yeme-içmeye de para ödemek istemezseniz Göksu Barajı Kamp Alanı’na hazırlıklı gidebilirsiniz. Göksu Barajı’nda Diyarbakır’ın bunaltıcı yaz sıcaklarına da maruz kalabilirsiniz. Ayrıca bölgenin sayılı ağaçları nedeniyle sıcaklardan koruyucu bir gölgelik bulmakta da zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle Göksu Barajı Kamp Alanı’na gideceğiniz dönem için özellikle sonbahar ve kış mevsimini öneririz. Ayrıca bu mevsimlerde büyüleyici bir doğa manzarasına da şahit olma şansına sahipsiniz.

Göksu Barajı Kamp Alanı’nda kalırken deneyebileceğiniz birçok aktivite imkânı da bulunuyor. Barajın çevresinde bulunan patika yolları keşfederek bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Ayrıca bölgenin kuş türleri ve sayısız güzelliğini kaydetmek için görmüş olduğunuz çeşitli noktaları fotoğraflayabilirsiniz. Yüzünüzü çevirdiğiniz her noktada eşsiz bir güzelliğe tanık olmak ve geceleri parlak yıldızlar eşliğinde deliksiz bir uyku çekmenin paha biçilmez olacağını söyleyebiliriz. Bölgenin ağaç sınırı nedeniyle giderken kamp ateşi için yakacak odun da götürebilirsiniz.


Yorumlar

Burası ile ilgili henüz yorum yapılmamış.


Hava durumu

Aktiviteler

Balık Tutma
Kültür
Bisiklet
Rahatlama
Gezi
Doğada Yürüyüş
Yoga

Genel

Motorla gidilebilir

Toplu taşıma ile gidilebilir

Kamp ateşi yakılabilir

Cep telefonu cekiyor

Mangal yakılabilir

Ücretsiz kamp

Dağlarda

Kalıcı kamp

Nehir kenarı

Çadır kurulabilir

Kış kampı yapılabilir

İmkanlar

Karavan park alanı