Gelidonya Feneri Kamp Alanı

Gelidonya Feneri Kamp Alanı
4,70

--

--

Mavikent, Yeşilköy/Kumluca/Antalya


Hakkında

Eşi benzeri görülmemiş bir manzaraya tanıklık edeceğiniz bölgelerden biri de Gelidonya Feneri. 227 metrelik rakım seviyesiyle Türkiye’nin en yüksek feneri olma özelliğini taşıyan Gelidonya Feneri, Antalya’nın Kumluca ilçesinde Adrasan sınırları içerisinde yer alıyor. Dolayısıyla muhteşem anılar biriktirebileceğiniz kamp alanına hem Adrasan hem de Kumluca Karaöz istikametinden ulaşım sağlanıyor. Fener ve Karaöz arasında yaklaşık 8 km’lik bir mesafe mevcut. Dilerseniz yolun 6 km’sini araçla kat ettikten sonra kalan 2 km’lik yolu yürüyerek gidebilirsiniz. Gelidonya Feneri’ne gitmenin bir diğer alternatifi de Adrasan Yolu adresinden sağlanıyor. Adrasan’dan başlayan yaklaşık 15 km’lik Likya Yolu parkurunu takip ettiğinizde Gelidonya Feneri’ne ulaşabilirsiniz. Ancak daha önce trekking yapmadıysanız bu yolun çok yorucu ve meşakkatli olduğunu bilerek doğru ekipmanlar ile yola çıkmanız gerekiyor. Bunun için yanınızda soğuk su, ayak bileğini koruyan ayakkabı ve hafif gıdalar bulundurabilirsiniz.

Gelidonya Feneri’ne çıkarken kat edeceğiniz yolda su kaynağı yaklaşık 13 km sonra karşınıza çıkıyor. Bu nedenle giderken yanınıza mutlaka fazladan su almalısınız. Uzun yollar sonucunda ulaştığınız Gelidonya Feneri’nde çadır kurabileceğiniz ücretsiz rotalar bulabilirsiniz. Burada çadırınızı kurduktan sonra belki de daha önce şahit olmadığınız kadar büyüleyici bir doğa manzarasına tanıklık edebilirsiniz. Kendinize çadır için konforlu bir nokta bulduktan sonra Gelidonya Feneri Kamp Alanı’nda çıplak gözle parlak yıldızlara şahit olabileceksiniz. Ayrıca yürüyüş süresince Sulu Ada ve Amerikan Koyu gibi büyüleyici rotaları gözlemleyebilirsiniz. Gelidonya Feneri Kamp Alanı’na gelirken fener çevresi ve kamp durağında telefon çekmediğini bilmelisiniz. Bu nedenle gelmeden önce tanıdıklarınıza bir konum bildirimi verebilirsiniz.

Doğanın büyüleyici gözüyle tanışacağınız Gelidonya Feneri Kamp Alanı’nda vücudunuzu dinç tutacak trekking gibi aktivitelere vakit ayırabilirsiniz. Ayrıca ulaştığınız gözlerden uzak ve doğa ile iç içe konumda meditasyon da yapabilirsiniz. Hem fiziksel hem de ruhsal olarak yenileneceğiniz Gelidonya Feneri Kamp Alanı’nda uzun bir yol kat ettikten sonra unutulmaz bir doğa manzarasıyla baş başa kalabileceksiniz. Ayrıca yürümüş olduğunuz patika yollarda çeşitli bitki türlerine de tanıklık edebilirsiniz. Maceracı ruhunuzu besleyecek bir yürüyüşte gördüğünüz güzellikleri ölümsüz kılmak için doğa fotoğrafçılığı da yapabilirsiniz. Gelidonya Feneri Kamp Alanı’na doğru yola çıkmadan önce bölgede telefon çekmediğini ve herhangi bir tesis bulunmadığını bilmelisiniz.


Yorumlar

Burası ile ilgili henüz yorum yapılmamış.


Hava durumu

25°/23° C

Clouds

Çar (24.Nis)

20°/19° C

Clouds

Per (25.Nis)

21°/19° C

Clear

Cum (26.Nis)

22°/20° C

Clear

Cmt (27.Nis)

24°/21° C

Clouds

Paz (28.Nis)

Aktiviteler

Kültür
Rahatlama
Gezi
Doğada Yürüyüş
Yoga

Genel

Ücretsiz kamp

Dağlarda

Kalıcı kamp

Çadır kurulabilir

İmkanlar

Suya erişim

Masalar ve banklar

Su bağlantısı

Ağaçlık alan