Erciyes Dağı Kamp Alanı

Erciyes Dağı Kamp Alanı
4,70

--

--

Yukarı, Hacılar/Kayseri


Hakkında

Kış kampı söz konusu olduğunda ideal rotalardan biri de Erciyes Dağı Kamp Alanı. Kayseri merkezinin yaklaşık 25 km güneybatısında yer alan Erciyes Dağı, 3917 metrelik yüksekliği sayesinde kışın kamp yapabileceğiniz gözde rotalar arasında bulunuyor. Özellikle Erciyes Dağı’nın bembeyaz kar örtüsünde kamp yaparken kendinizi dünyadan soyutlanmış hissedebileceksiniz. Şehir merkezine yaklaşık 40 km’lik mesafesi bulunan Erciyes Dağı Kamp Alanı’na toplu taşımayla da ulaşım mümkün. Ancak belirli bir noktaya kadar özel araçla ulaşım sağlanıyor. Yaklaşık 3.000 metrelik rakım seviyesinde yer alan Erciyes Dağı’nın zirvesine tırmanmak için yaklaşık 4-5 saatlik bir yürüyüş yapmanız gerekiyor. Ayrıca yürümek zor gelirse telesiyej ile (Zümrüt) son noktasında inip kalan bir saatlik yolu yürüyebilirsiniz.

Kampçılar tarafından “Çobanini Kamp Alanı” olarak adlandırılan ve özellikle kar sezonu başladığında Kayseri halkının geçim kaynağı hâline gelen Erciyes Dağı Kamp Alanı’nda milli park işletmesinin bulunduğu bölgeye aracınızı park ederek dağın eteklerinde çadırınızı kurabilirsiniz. Ancak karavan için bu kadar üst bölgeler tercih edilemiyor. Bu nedenle karavanla kalacaksanız dağın daha aşağı kısımlarını tercih edebilirsiniz. Büyüleyici bir manzara karşısında kamp yapabileceğiniz Erciyes Dağı çevresinde birçok ücretli ve ücretsiz bölgeler yer alıyor. Erciyes Dağı ücretsiz kamp alanında konaklarken wc, duş, elektrik ve market gibi temel ihtiyaçlarınız için çevre tesislerden faydalanabilirsiniz. Ancak söz konusu ihtiyaçları karşılamak için belirli bir ücret ödemeniz gerekebilir.

Kışın bembeyaz örtüsüyle görenleri kendine hayran bırakan Erciyes Dağı Kamp Alanı, her mevsimde oldukça sık ziyaret ediliyor. Kışın kayak sporu ve kampçılık için tercih edilen popüler rota, yaz ve ilkbahar gibi mevsimlerde doğa yürüyüşü, dağcılık ve kampçılık gibi faaliyetlerde bir gözde hâline geliyor. Dolayısıyla yılın her vaktinde muhteşem doğa manzarasına şahit olmak için Erciyes Dağı Kamp Alanı’nı ziyaret edebilirsiniz. Ancak bölgenin alışılmışa göre çok fazla soğuk olabileceğini unutmayarak; eksi derecelere dayanıklı uyku tulumu, kışlık çadır ve kıyafet gibi ekipmanlarınız konusunda hazırlıklı gelmelisiniz.


Yorumlar

Burası ile ilgili henüz yorum yapılmamış.


Hava durumu

-3°/-7° C

Snow

Cmt (13.Nis)

-5°/-8° C

Clouds

Paz (14.Nis)

-2°/-4° C

Clear

Pzt (15.Nis)

2°/0° C

Clear

Sal (16.Nis)

4°/-1° C

Clouds

Çar (17.Nis)

4°/-3° C

Clouds

Per (18.Nis)

1°/-1° C

Snow

Cum (19.Nis)

Aktiviteler

Tırmanış
Rahatlama
Kayak
Doğada Yürüyüş

Genel

Toplu taşıma ile gidilebilir

Kamp ateşi yakılabilir

Ücretsiz kamp

Dağlarda

Kalıcı kamp

Çadır kurulabilir

Kış kampı yapılabilir

İmkanlar

Suya erişim

Karavan park alanı

Elektrik bağlantıları

Yakacak odun

Market

Sıcak su

Ortak oturma alanı

Restoran

Masalar ve banklar

Su bağlantısı

Ağaçlık alan

Tuvalet