Çinili Göl Kamp Alanı

Çinili Göl Kamp Alanı
4,90

--

--

Fakılar, Darboğaz/Çamlıyayla/Mersin


Hakkında

Yürüyüş gruplarının vazgeçilmez trekking rotalarından olan Çinili Göl’de kış kampı yapabilirsiniz. Ücretsiz bir çadır kampı kurabileceğiniz Çinili Göl, Mersin’in Çamlıyayla ilçesi ve Darboğaz sınırlarında bulunuyor. Bolkar Dağları’na ait kıymetli buzul gölleri arasında yer alan Çinili Göl, 2600 metre rakım seviyesiyle dağcılık, trekking ve kampçılık gibi macera dozu yüksek aktiviteler için sık sık tercih ediliyor. Çinili Göl’e ulaşım toplu taşıma yerine özel araçlarla sağlanıyor. Kendi aracınızla Niğde – Ulukışlar – Darboğaz güzergahını kullanarak Çinili Göl Kamp Alanı’na kolayca ulaşabilirsiniz. Gideceğiniz yol biraz engebeli olabilir. Dolayısıyla arazi yapısına uygun 4x4 gibi aracınız varsa Çinili Göl’e çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

25 bin metrekare yüzölçümü ve maksimum 100 metrelik bir derinliği bulunan Çinili Göl, halk adıyla Dipsiz Göl olarak da anılıyor. Yeraltı suları ve karların erimesiyle beslenen Çinili Göl’ün içilebilir bir su kaynağına sahip olduğu da söyleniyor. Bolkar Dağları’nda bulunan buzul göllerinin en büyüğü olan Çinili Göl’de kamp yapacaksanız henüz bölgede bir tesisleşme olmadığını bilmelisiniz. Dolayısıyla Çinili Göl Kamp Alanı’na gelirken yiyecek, ısınma ve ekipman konusunda hazırlıklı olmanızı tavsiye ederiz. Ancak aracınızla ulaşabileceğiniz bir bölgede market, kasap ve kafe gibi tesislere ulaşabilirsiniz. Kamp boyunca ihtiyaç duyacağınız su için de Çinili Göl’ün içilebilir kaynaklarını tercih edebilirsiniz. Ancak bölgeye kış kampı için gidiyorsanız gölün buz tutma ihtimaline karşı yanınızda su götürebilirsiniz. Çinili Göl Kamp Alanı’nda mutlaka bir trekking gurubu görme şansınız bulunuyor. Bölge hakkında bilgi ve gözlemleri için trekking gruplarıyla konuşabilirsiniz. Ayrıca bölgede sıcak kalmak için de yere temas etmeyecek şekilde ateş yakabilirsiniz.

İlk bakışta herkesi büyüleyen Çinili Göl Kamp Alanı’nda trekking, tırmanış, olta balıkçılığı, mangal, yoga ve fotoğrafçılık gibi aktiviteleri deneme şansınız bulunuyor. Üstelik trekking gruplarıyla Bolkar Dağları’na yapacağınız bir gezide büyüleyici doğa güzelliklerini fotoğraflama şansı bulabilirsiniz. Çinili Göl’e gitmeden önce yüksek rakım nedeniyle telefonların çekmediğini bilmelisiniz. Ayrıca farklı hava şartlarının aynı anda yaşanabildiği Çinili Göl’de kamp yaparken soğuk kış şartlarından korunmak için yanınızda polar, kışlık çadır, ısıtıcı ve cep sobası gibi malzemeler getirebilirsiniz.


Yorumlar

Burası ile ilgili henüz yorum yapılmamış.


Hava durumu

Aktiviteler

Tırmanış
Kültür
Bisiklet
Balık Tutma
Rahatlama
Gezi
Doğada Yürüyüş
Yoga

Genel

Motorla gidilebilir

Kamp ateşi yakılabilir

Çadır yanı araç serbest

Mangal yakılabilir

Ücretsiz kamp

Dağlarda

Kalıcı kamp

Göl kenarı

Çadır kurulabilir

Kış kampı yapılabilir

İmkanlar

Suya erişim

Karavan park alanı

Yakacak odun

Market

Ağaçlık alan