Bırkleyn Mağarası Kamp Alanı

Bırkleyn Mağarası Kamp Alanı
4,50

--

--

Abalı, Lice/Diyarbakır


Hakkında

Diyarbakır-Bingöl kara yolu üzerinde bulunan Bırkleyn Mağarası’nda büyüleyici bir kamp yapabileceksiniz. Hırçın kayalıklarıyla görenleri kendine hayran bırakan Bırkleyn Mağarası, Kara Deresi kenarında bulunuyor. Kayalıklar arasında görülen küçük bir göleti de keşfedebileceğiniz Bırkleyn Mağarası’nı standarttan uzak ve sıra dışı kamp rutinleri için tercih edebilirsiniz. Diyarbakır’ın Lice ilçesi Abalı bölgesinde bulunan Bırkleyn Mağarası’na özel araç ve toplu taşımayla ulaşabilmek mümkün. Diyarbakır şehir merkezine 91 km mesafesi bulunan Bırkleyn Mağarası’na özel araçla gelmek için Silvan yolunu kullanarak Bingöl yol ayrımına sapabilirsiniz. Ardından Lice yol ayrımını geçtikten yaklaşık 7 km sonra Bırkleyn Mağarası’na ulaşabileceksiniz. Kara Deresi üzerinde yolun sağ tarafından bulunan kamp alanına Diyarbakır-Bingöl arası çalışan otobüslerle de ulaşabilirsiniz.

Bırkleyn Mağarası, Büyük İskender’in Lice’yi fethetmeye yolculuğu sırasında 15000 askerini burada barındırdığı tarihi ile biliniyor. Bırkleyn Mağarası yapı olarak ikiye ayrılıyor. Üst mağarada 170 metreyi bulan bir açıklık söz konusu. Ayrıca ikinci mağara da ölümsüzlük suyunun aktığı büyüleyici yer olarak biliniyor. Gözlerden uzak vakit geçirmek için tercih edebileceğiniz Bırkleyn Mağarası Kamp Alanı’nı kaplayan uzun ağaçlar tertemiz bir atmosferi hissetmenizi sağlıyor. Bölgenin bakir yapısı ve sarp kayalıkları kamp süresince gece ürkmenize neden olabilir. Ancak normalden farklı bir kamp deneyimi arıyorsanız Bırkleyn Mağarası Kamp Alanı’na mutlaka gitmelisiniz. Ücretsiz kamp kurabileceğiniz mağara çevresinde bir dinlenme tesisi bulunuyor. Burada her ne kadar ihtiyaçları karşılasanız da özellikle yemek konusunda hazırlıklı gelmenizi tavsiye ederiz.

Bırkleyn Mağarası Kamp Alanı’nda Diyarbakır’ın saklı kalmış tarihini keşfederken farklı uğraşlarla meşgul olabilirsiniz. Mağara çevresinde bulunan gölde yüzenler bulunuyor. Sarp kayalıkların yapısı nedeniyle gölge yüzerken mutlaka çok dikkatli olmalısınız. Bırkleyn Mağarası Kamp Alanı’nı sahip olduğu yemyeşil ağaçlık alanlarda bir doğa yürüyüşüne çıkabilirsiniz. Ayrıca bölgenin tarihini keşfetmek için gezi de yapabilirsiniz. Yaz ve kış kampı için sık tercih edilen Bırkleyn Mağarası’na gitmeden önce hazırlığınızı eksiksiz bir şekilde yapmanızı öneririz.


Yorumlar

Burası ile ilgili henüz yorum yapılmamış.


Hava durumu

Aktiviteler

Kültür
Bisiklet
Balık Tutma
Gezi
Rahatlama
Doğada Yürüyüş
Yoga
Yüzme (Nehir)

Genel

Motorla gidilebilir

Toplu taşıma ile gidilebilir

Kamp ateşi yakılabilir

Cep telefonu cekiyor

Mangal yakılabilir

Ücretsiz kamp

Dağlarda

Kalıcı kamp

Göl kenarı

Çadır kurulabilir

Kış kampı yapılabilir

İmkanlar

Suya erişim

Karavan park alanı

Elektrik bağlantıları

Yakacak odun

Market

Ortak oturma alanı

Restoran

Masalar ve banklar

Su bağlantısı

Wifi

Ağaçlık alan

Otopark

Tuvalet