Aytap Antik Kenti Kamp Alanı

Aytap Antik Kenti Kamp Alanı
4,50

--

--

İmamlı, Alanya/Antalya


Hakkında

Aytap Antik Kenti’nde şehir tarihini keşfederken muhteşem manzarayla baş başa kalabilirsiniz. Adeta doğanın göz alıcı armağanlarından bir eser sunan Aytap Antik Kenti Kamp Alanı, Antalya’nın Alanya ilçesinin yaklaşık 34 km doğusunda bulunuyor. Kommagene Krallığı’ndan kalma hamam ve tapınak gibi kalıntıların görüldüğü antik kent, yüzölçümü olarak küçük bir koyda yer alıyor. Gözlemlemiş olduğunuz kalıntılar sayesinde unutulmaz bir kamp tatili yaparken şehrin tarihinde bulunan tozlu sayfaları aralayabiliyorsunuz. Tarih sevdalıları ve kampçılar tarafından tercih edilen Aytap Antik Kenti Kamp Alanı’na ulaşımda toplu taşıma ve özel araçlar kullanılıyor. Giderken özel aracınızı kullanacaksanız öncelikle Alanya ilçe merkezinden yola çıkıp Mahmutlar ve Kargıcak istikametinde ilerleyerek İshaklı Köyü’nü geçmelisiniz. Vardığınız Keşefli Köyü sonunda Gazipaşa istikametine giden iki farklı yol bulunuyor. İki yol ayrımında öncelikle antik kenti gösteren bir tabelayla karşılaşacaksınız. Tabela yönüne dönerek Aytap Antik Kenti’ne kısa sürede ulaşabilirsiniz. Gelirken tercihiniz toplu taşımadan yana olursa da Alanya-Gazipaşa arası seferleri düzenlenen minibüsleri tercih edebilirsiniz. Minibüsten indikten sonra Gazipaşa’dan şehir içi minibüslere binerek kamp alanına ulaşabilirsiniz. Üstelik Aytap Antik Kenti Gazipaşa – Alanya Havalimanı’na da 7 km mesafede bulunuyor. Bu sayede başka şehirlerden de ulaşım oldukça kolay bir hâle geliyor.

Aytap Antik Kenti Kamp Alanı’nda ücretsiz çadır kurabileceğiniz birden fazla boş düzlük bulunuyor. Üstelik sabahın ilk ışıklarıyla tarihi eser kalıntılarından sızan güneş, sizi tarihi bir filmde gibi hissettirmeyi başarıyor. Aytap Antik Kenti Kamp Alanı özel bir işletme ya da tesise ait değil. Bu nedenle birçok kamp ihtiyacınızı kendi imkânlarınızla karşılamanız gerekiyor. Antik kentin yaklaşık 200 metrelik uzaklığında bir restoran mevcut. Bu işletmeye kısa bir sürede ulaşarak wc, su, elektrik, internet bağlantısı ya da yeme-içme gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Aytap Antik Kenti Kamp Alanı’nın kurulduğu küçük koy içerisinde yakabileceğiniz odunlar da bulunmuyor. Bu nedenle kamp ateşi ya da mangal yakmak isterseniz hazırlıklı gelmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca ateş yakarken doğa güzelliklerini koruyabilmek için dikkatli olmakta büyük bir fayda var.

Manzara dolu bir kamp tatili vadeden Aytap Antik Kenti Kamp Alanı’nda keşfedebileceğiniz birçok tarihi doku olduğu gibi deneyebileceğiniz aktiviteler de mevcut. Koyun çevresinde maviliğiyle adeta büyüleneceğiniz cam gibi bir deniz bulunuyor. Dolayısıyla tatiliniz boyunca yüzme, dalış ve olta balıkçılığı gibi aktivitelerin keyfini çıkartabiliyorsunuz. Koyun aşağısında ise yalnızca yüzerek varabileceğiniz bir mağara bulunuyor. Dikkatli olmak şartıyla mağara içinde de yüzebiliyorsunuz. Ayrıca antik kent çevresinde yürüyüş de yapabileceğiniz trekking patikaları bulunuyor. Kamp tecrübelerinizi ölümsüz bir hâle getirmek isterseniz mutlaka fotoğraf makinesini de yanınıza almalısınız.


Yorumlar

Burası ile ilgili henüz yorum yapılmamış.


Hava durumu

Aktiviteler

Kültür
Bisiklet
Dalış
Balık Tutma
Rahatlama
Gezi
Yüzme (Deniz)
Doğada Yürüyüş
Voleybol
Yoga

Genel

Motorla gidilebilir

Toplu taşıma ile gidilebilir

Kamp ateşi yakılabilir

Çadır yanı araç serbest

Cep telefonu cekiyor

Mangal yakılabilir

Köpek kabul edilir

Ücretsiz kamp

Dağlarda

Kalıcı kamp

Deniz kenarı

Çadır kurulabilir

İmkanlar

Suya erişim

Elektrik bağlantıları

Market

Ortak oturma alanı

Restoran

Masalar ve banklar

Su bağlantısı

Wifi

Ağaçlık alan

Tuvalet