Arsiyan Yaylası Kamp Alanı

Arsiyan Yaylası Kamp Alanı
4,70

--

--

Demirkapı/Şavşat/Artvin


Hakkında

Karadeniz’in tertemiz atmosferiyle kış kampı yapabileceğiniz bir rota da Arsiyan Yaylası. Artvin’in Şavşat ilçesi ve Gürcistan sınır çizgisinde yer alan yayla, 2600 ile 3500 metreyi bulan rakım seviyesiyle görenleri ilk bakışta kendine hayran bırakmayı başarıyor. Arsiyan Yaylası’nın çeşitli boyutlarda 20 gölü ve 12 yüzen adası mevcut. Dolayısıyla adım attığınız andan itibaren Artvin’in eşi benzeri görülmemiş bir güzelliğini keşfedip tertemiz atmosfer karşısında kamp yapabiliyorsunuz. Ulaşım açısından zor bir konumda bulunması nedeniyle Arsiyan Yaylası Kamp Alanı’na gidiş off road araçlarıyla sağlanabiliyor. Ancak ulaşım süresince yaşadığınız zorlukların bölgenin eşsiz güzelliklerini gördüğünüz anda son bulacağını söyleyebiliriz. Meşhur yaylaya ulaşım alt bölgeye kadar kara yoluyla sağlanabiliyor. Bunun için Şavşat’tan düzenli olarak hareket eden minibüsleri kullanabilirsiniz. Yayla yakınlarına geldiğinizde aracınız off road ise çıkabilir ya da tırmanış yapabilirsiniz.

Sahip olduğu her gölde ayrı bir tarihin imzasını taşıyan Arsiyan Yaylası’nda tesisleşme mevcut değil. Bu nedenle kamp süresi boyunca ihtiyaç duyacağınız ekipmanları getirebilirsiniz. Balıkçılık ve yayla faaliyetleriyle uğraşan yerlilerin akın ettiği Arsiyan Yaylası Kamp Alanı’nda kömür madenleri, tuz kayaları ve köknar ağacı bulunuyor. Üstelik yaylanın mozi, mesghal ve kekre gibi erkenci meyvelere yapmış odluğu ev sahipliği sayesinde adından sıklıkla söz ettirdiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla Arsiyan Yaylası’nda ücretsiz bir çadır kampı kurarken bölgenin gizli kalmış yapısal güzelliklerini ve doğal armağanlarını keşfedebilirsiniz. Arsiyan Yaylası Kamp Alanı’na doğru gitmeden önce bölgede yaban yaşamın aktif olduğunu bilerek dikkatli olmalısınız.

Doğanın eşsiz güzellikleriyle buluşmanızı sağlayan Arsiyan Yaylası’nda keyif alabileceğiniz birçok aktiviteyi deneme imkânı bulabilirsiniz. Yaylanın sert yokuşlarında kaya tırmanışı yapabilir, elverişli patikaları trekking için değerlendirebilir, unutulmaz güzellikleri fotoğraflayabilir ya da büyüklü küçüklü çeşitli göllerde olta balıkçılığını deneyebilirsiniz. Yüksek bir rakım seviyesine sahip Arsiyan Yaylası’nda kış kampı yaparken üşümemek için yanınızda kapsamlı kamp ekipmanları getirebilirsiniz.


Yorumlar

Burası ile ilgili henüz yorum yapılmamış.


Hava durumu

10°/3° C

Clouds

Cmt (13.Nis)

4°/1° C

Rain

Paz (14.Nis)

9°/4° C

Clear

Pzt (15.Nis)

16°/8° C

Clouds

Sal (16.Nis)

18°/11° C

Clouds

Çar (17.Nis)

18°/11° C

Clouds

Per (18.Nis)

18°/6° C

Rain

Cum (19.Nis)

17°/10° C

Rain

Cmt (20.Nis)

Aktiviteler

Tırmanış
Off Road
Kültür
Balık Tutma
Rahatlama
Gezi
Doğada Yürüyüş
Yoga

Genel

Toplu taşıma ile gidilebilir

Kamp ateşi yakılabilir

Cep telefonu cekiyor

Mangal yakılabilir

Ücretsiz kamp

Dağlarda

Kalıcı kamp

Göl kenarı

Çadır kurulabilir

Kış kampı yapılabilir

İmkanlar

Yakacak odun

Ağaçlık alan