Uçmakdere Çınar Mocamp

Uçmakdere Çınar Mocamp
4.00

mocampcinar.com

0282 525 1018

Uçmakdere Mahallesi, 59800 Şarköy/Tekirdağ

mocampcinar@gmail.com

Private enterprise


About

You can visit Uçmakdere Çınar Mocamp to make a quiet camp, 200 km from Istanbul, without going away from both the metropolitan city and the sea. You can enrich your camp with comfortable details while having a peaceful experience at the Mocamp facility, which provides service in Uçmakdere, an old Greek Village. Welcoming its guests at the foot of a deep blue sea, Mocamp is provided with public transportation and private vehicles. While coming to the facility by public transport, you can use the shuttles departing in the direction of Uçmakdere after arriving in Şarköy. Likewise, as a different alternative, you can reach the facility by taking the Mürefte or Barbaros shuttles.

At Uçmakdere Çınar Mocamp facility, you may encounter a friendly atmosphere where you can make valuable camping friendships. From the moment you step into the facility, colorful tent areas welcome you. Therefore, you can set up your tent at a convenient and empty spot you have found. In addition, you have the privilege of feeling the comfort of home during your camping holiday, thanks to the cafe, electrical connection, restaurant, sitting area, shower, dishwashing area, hot water and fountain facilities offered by the facility. You can witness a natural wonder enriched with a precious view at Uçmakdere Sycamore Mocamp facility, surrounded by giant plane trees.

There is a convenient route for paragliding near Uçmakdere Çınar Mocamp. In this way, you have the chance to watch the fascinating beauties of nature from the most accurate point. You can also go on a trekking tour where you will discover the forest covered with lush trees while staying at the property. You can also enjoy swimming and diving at the Mocamp facility, which is open from May 1 and is open throughout the summer period. For detailed information about the service and current prices of the facility, you can contact Mocamp before you set off.


Reviews

Esra
2023 Aug
Ağustosta ilk defa gittim. Denizin hemen kıyısına kurduk çadırı. Gerçekten güzel bir atmosfer, hem manzara hem de dalga sesleri. Biraz gece gürültülü oldu açıkçası, deniz taşıyor mu diye uyandım :D. Zevkli bir yer. Biraz küçük bi alan tabi çok çadır sığmıyor. Köyde bir şeyler yemek, alışveriş için 5 dakikalık araç mesafesinde yerlere de gidilebilir. Onun haricinde ağustosta çok rahat denize girilebiliyor, kesinlikle soğuk değildi, tulum ihtiyacınız bile olmaz gece için. Öneririm.
Arzu Fatma
2023 Aug
Ağustos 2023'te ikinci kez gittik. Bu sefer çok sıcak bir sezona denk geldiği için denize de girebildik. Taşlık olması dışında denizi çok güzel, sakin. Kamp alanına ait duşları kullanabilirsiniz. Çadır alanları önceden belirli değil, bu yüzden çoğunluk deniz manzarasına çadırını kurmak istiyor. Bazı kamp alanlarına oranla daha sıkışık bir yapısı olması tek negatif yönü diyebilirim. Bunun dışında wc'si sürekli temizlenen, açık havada geniş bir bulaşık yıkama alanı olan, ailece kalınabilecek bir tesis. Denize sıfır, devasa çınar ağaçları altındaki bu güzel ortamı deneyimlemelisiniz.
Fikret
2023 May
Açıkçası dalgalrın kıyıdaki kayalara vurarak çıkardığı sesler eşliğinde uykuya dalmak, bana çok iyi gelmişti. Bu tesisde 2016 dan 2018 e kadar her yıl kamp yapmışım. Hatta bir kere motorsiklet grubu ile gitmiştim çok eğlenmiştik, halen hatırlıyorum...
Arzu Fatma
2022 Dec
Gittiğim en güzel kamp alanlarından biri. 2 yıl önce Eylül başı gitmiştik. Deniz kenarı oluşu, kocaman ağaçlar, ormana, köye yakınlığı çok hoş. Temiz bir tesis. Wc, duş daima temiz. Buzdolabı kullanılabilir. Ufak bir restoranı da var. En güzel yanı dalga sesleri :)
Ergin
2022 Dec
Burada pek çok kez kamp yaptım, hem ailecek hem tek başıma gittim, yamaç paraşütü de yaptım, yürüyüş de, hemen denizin dibinde, su sesi ile uyuyup uyanmak çok güzel. Tesis olanakları ve tuvaletler her yıl daha da iyi hale geldi, çok yakınında bir köy var ihtiyaçlarınızı köy marketinden giderebilirsiniz, ayrıca köyde gözleme vb kahvaltı olanakları da var. İsterseniz denize de girebilirsiniz ben girmedim ama denize girenleri görüyorum. Hafta sonu kamp için mükemmel bir alternatif, hem deniz kenarı hem dere kenarı mükemmel bir kamp alanı. İşletmecileri de iyi insanlar, içeride minik bir restoran'da var. Elektirik, ışık gibi konfor arttırıcı olanaklar var ama biz her ihtiyacımızı yanımızda getiriyoruz. İstanbuldan gelirken 2 alternatif yol var kısa yol hemn deniz kenarı hem de çok virajlı, motorcular için çok keyifli bir yol. Günübirlik gelenler için ayrı bir yer ayrılmış kampçılar için ayrı. İstanbul'da yaşıyorsanız 1 ya da 2 gece kamp yapmak istiyorsanız hem arkadaşlarınızla hem ailenizle rahatlıkla gelip konaklayabileceğiniz bir kamp alnı, tavsiye ederim.

Weather

28°/23° C

Clouds

Mon (15.Jul)

28°/24° C

Clouds

Tue (16.Jul)

29°/24° C

Clouds

Wed (17.Jul)

29°/25° C

Clear

Thu (18.Jul)

30°/24° C

Clear

Fri (19.Jul)

Activities

Paragliding
Swimming (Sea)
Trekking
Relaxing
Sightseeing
Diving
Fishing

Rental

Tent

General

Accessible by motorcycle

Accessible by public transport

Cell phone can pick up

Charcoal grill allowed

Dogs welcome

Private enterprise

Separate space for youth groups

Family campground

Seaside

Can pitch a tent

Facilities

Access to the water

Electric hook-ups

Hot water

Lounge

Refrigerator

Restaurant

Tables and benches

Water hook-up

Wifi

Wooded Area

Dishwashing area

Car park

Toilet

Shower