Salaş Camping

Salaş Camping
4.40

salascamping.com

90 551 711 4094

Salas Camping, Aya Nikola Manastiri Mevkii Kiyiköy, Kirklareli

bilgi@salascamping.com

Private enterprise


About

Located in Kırklareli-Kiyiköy, about 2 hours from Istanbul, the campsite is a family campground surrounded by poplar trees, next to the Papuç Stream. About 100 tents can be accommodated in the camping area and 10 tents are available for rent. Bus services from Tekirdağ, Çerkezköy, Saray and Istanbul bus stations to the camping area, which you can also reach by public transport, are organized depending on the season and density.

The season opens as of 1 May, ATV, boat and tent rental are available in the camping area, children's park, restaurant, refrigerator, dishwashing area, free wifi, hot water and electrical outlets in common areas.

The campground promises families a special and peaceful camping experience, only male visitors are not accepted. During the 2022 camping season, the daily camp fee is about 50 TL per person, children under 10 years old Please contact before you go for a free, up-to-date price.


Reviews

Arzu Fatma
2022 Aug
Aile ile tercih edilebilecek güzel bir kamp alanı. Nehir kenarında ve manastır, deniz, liman, tarihi Kıyıköy'e yakın oluşu çok güzel. Gündüz etrafı keşfedebilirsiniz. Gölge olması için kenardaki ağaçlık alanlar tercih edilmeli. İşletmenin yeteri kadar buzdolabı var, kullanabilirsiniz. Biz bayram sonrası tatil dönemi gittiğimiz için oldukça kalabalık ve ailelerin olduğu bir sezondu.
Ergin
2022 Jul
1 gece konakladık, kapının girişine çadır kurduk, çocuk erken uyuduğu için kapı girişi pek ideal bir nokta değil eğer erken uyuyorsanız. genellikle ailelerin tercih ettiği güzel bir kamp alanı. Nehir kenarında cadır kurma alanları var biz cocuğumuz olduğu için nehir kenarı tercih etmedik. Yeri manastırın hemen arkasında yürüyerek manastıra gidebilirsiniz. Elektirik prizlerini ve ortak kullanım buzdolabını kullandık. İşletme sahipleri iyi insanlar, ücret olarak kişi başı gecelik 75 TL ödedik, 2022 Temmuz. Kıyıköy merkezinde gezilecek yerler var, bu kamp alanını tekrar tercih ederiz.

Weather

25°/20° C

Clear

Sat (22.Jun)

26°/20° C

Clear

Sun (23.Jun)

27°/20° C

Clear

Mon (24.Jun)

27°/21° C

Clouds

Tue (25.Jun)

27°/21° C

Clear

Wed (26.Jun)

Activities

Trekking
Relaxing
Culture
Fishing
Sightseeing
Kayaking
Motorboat
Volleyball

Rental

Atv

Boat

Tent

General

Accessible by motorcycle

Accessible by public transport

Cell phone can pick up

Charcoal grill allowed

Disabled friendly

Dogs welcome

Private enterprise

Family campground

Facilities

Access to the water

Caravan park area

Central campfire area

Electric hook-ups

Firewood available

Hot water

Lockers

Lounge

Playground

Refrigerator

Restaurant

Tables and benches

Volleyball

Water hook-up

Wifi

Wooded Area

Dishwashing area

Car park