Kaz Dağları Ücretsiz Kamp Alanı

Kaz Dağları Ücretsiz Kamp Alanı
4.00

--

--

Mehmetalan, Edremit/Balıkesir


About

One of the unique regions where you will step into a fascinating camp against the miracles of nature is Kaz Mountains. Filled with the magnificent atmosphere of the majestic mountains, Kaz Mountains make you feel a little better with every breath you take. In this way, you can feel quite vigorous both physically and mentally. There are many paid and free routes where you can camp in Kaz Mountains, the indispensable route of campers. One of them is Kaz Mountains Campground, which was established on the banks of a fascinating river. You can add the free Kaz Mountains region to the route to stay free while going out of the lines in the camping routine you need. Transportation to the camping area, where you can set up a tent, is provided by private vehicle, motor and caravan. You also have the chance to walk to the nearby village while staying here.

It is forbidden to set up tents in the Kaz Mountains Free Camping Area under normal conditions. You may have to pay a fine, even a small amount, when the gendarmerie sees that you have set up camp. For this reason, we can say that picnickers generally prefer the Kaz Mountains Campground, which is located by the river. There are no facilities such as showers, WCs or kitchens in the camping area, which is not operated by any facility. However, you can meet many of your needs in a short time from the village center, which is within walking distance. In this way, while meeting your needs during the day, you can explore the village center and plan walks and trips.

There are many activities you can try intertwined with nature in Kaz Mountains Free Camping Area, where you can find peace by the river. Thanks to the walk by the river, you can feel quite vigorous and fit. Likewise, you can photograph in a nature where you can witness every shade of green. You can also make the day quite enjoyable by swimming in a peaceful river. Before you set off for Kaz Mountains Free Camping Area, we recommend that you go prepared, knowing that the area is limited in terms of possibilities.


Reviews

Ergin
2022 Dec
Ücretli tesislerde yer olmadığı için burada konaklamıştık, 5 gün kaldık, 2 tane ücretli kamp alanının tam arasında piknikçilerin terçih ettiği bir alanmış, fakat kamp için de çok uygun. Kamp ve piknik yasaktır gibi bir tabela var ama çok fazla araba görünce biz de bir bakalım deyip kamp kurmuştuk. Sabah suya girip duş alarak başlıyorduk güne, tuvalet biraz sorun olabilir, yukarı ormana doğru yürümemiz gerekiyordu eş ve çoçuklu kampçılar için pek uygun değil, etrafta ücretli tesisler var onları gitmeden önce arayıp sonrasında gelmek daha doğru. Neyir boyu yukarı ve aşağı doğru yürüyerek ve yüzerek keşif yaptık, uygun bir ayakkabınız varsa tavsiye ederim çok keyifli bir deneyim, yüzmek zorunda kaldığınız bölümler var o yüzden yüzme biliyor olmanız lazım, kayalık bölgeler var bu yüzden ayakkabı önemli, ayakkabısız yürümeyin. Ateş, mangal, orman gezisi yaptık, kaz dağlarını gezdiren turlar var onlara katıldık, 5 gün gayet keyifli geçti. Arkadaş grubu ile gidenler için tuvalet konusunu sorun etmeyecekseniz tavsiye ederim, ayrıca karavan ile de bu alana inebilirsiniz, karavan konaklamasına da uygun (arazi aracı çok daha iyi olur).

Weather

Activities

Culture
Cycling
Diving
Relaxing
Sightseeing
Swimming (River)
Trekking
Yoga

General

Accessible by motorcycle

Campfire permitted

Car permitted on pitch

Cell phone can pick up

Charcoal grill allowed

Dogs welcome

Free camp

In the mountains

Permanent camping

Riverside

Can pitch a tent

Winter camp possible

Facilities

Caravan park area

Firewood available

Wooded Area