Karavan kampıyla ilgili sık sorulan sorular

Özgür ruhlara hitap etmeyi başaran, son zamanların gözdesi karavan kampıyla ilgili sık sorulan sorular ve merak edilenleri derledik.

Elif Aksüt
Elif Aksüt 2022-04-12
Karavan kampıyla ilgili sık sorulan sorular

Yaşamın stresiyle mücadele ederken kendimizi ikinci bir plana atılmış şekilde bulabiliriz. Hâl böyle olunca bir süre sonra vücudumuz bu duruma yorgunluk ve stres olarak tepki verir. Vücudumuzu dinlendirirken ruhumuzu iyileştirecek çözüm yöntemlerinden biri de kısa süreli tatillerdir. Küçük bir kaçamak yapmanızı sağlayan tatiller yalnızca fiziksel değil; zihinsel ve ruhsal olarak da dinlenmenize yardımcı olur. Üstelik kamp tatiline de ilginiz var ise kendinizle baş başa kalabileceğiniz unutulmaz fırsatlar keşfedebilirsiniz. Kampçılıkta özgürlüğünü sürdürürken kişisel yaşam alanını korumak isteyenlerin ilk tercihi karavandan yana olur. Günümüzde “Karavan kampı” deyince de ruhsat, kişisel ihtiyaçlar ve park yeri gibi birçok soru ortaya çıkabilir. Geçtiğimiz günlerde sizin için “Karavan kampında dikkat edilmesi gerekenler” isimli bir yazı hazırlamıştık. Bu yazımızda, karavan tatiliyle ilgili genel bilgilerin yanı sıra sık sorulan soruları derledik ve rehber niteliğinde bir metin oluşturduk. Özgür ruhunuz ve kamp eşyalarınız hazır ise gelin birlikte göz atalım.

karavan-park-alani
Karavan Park Alanı

 

Karavan Türleri Nelerdir?

Günümüzde firmalar tarafından özenle üretilen karavan türleri beş farklı kategoriye ayrılır. Bunlar motokaravan, çekme karavan, dönüştürülmüş karavan (camper), pick-up karavan ve küçük gözyaşı karavanlar olarak sıralanır. Size en uygun karavan modeline karar vererek mevsim fark etmeksizin unutulmaz bir kampçılık deneyimi yaşayabilirsiniz.

Motokaravan

motokaravan
Motokaravan

Motokaravan türünde ayrı ayrı parçalar tek bir bütün hâline getirilmiştir. Bu taşıt türünün en önemli avantajlarından biri seyahat için ayrı bir taşıta gereksinim duymadan dilediğiniz noktaya tek seferde seyahat edebilmektir.

 

Çekme Karavan

cekme-karavan
Çekme Karavan

Çekme karavan, bir aracın arkasına bağlanarak seyahat edilebilen taşıt türüdür. Çekme karavanlarda seyahat esnasında karavanın içinde olma ihtimaliniz yoktur. Dilediğiniz motorlu taşıta karavanı bağlayarak her lokasyona gidebilirsiniz. Çekme karavan modellerinin negatif yönleri arasında sınırlı manevra kabiliyeti bulunur. Bu nedenle karavanı kullanırken dikkatli davranmanız gerekebilir.

 

Dönüştürülmüş Karavan (Camper)

camper
Camper

Minibüs ve panelvan gibi araçlardan dönüştürülmüş karavan modellerine camper adı verilir. Bu karavan türünde aracı dilediğiniz gibi tasarlayarak özgün bir model hâline getirebilirsiniz. Ancak bu noktada klasik bir karavan standardını yakalamak oldukça zordur. Özellikle yalıtım gibi önemli konularda dikkatli davranmanız gerekebilir.

 

Pick-up Karavan

pick-up-karavan
Pick-up Karavan

Araç arkasında kurulumu mümkün modellere Pick-up karavan adı verilir. Araç arkasına kurduğunuz modeli arzunuza göre bir otomobil, karavan ya da yük olarak kullanabilirsiniz. Bu noktada karavanın kasa boyutunu geçmemesine dikkat etmeniz gerekir.

 

Küçük Gözyaşı Karavan

kucuk-gozyasi-karavan
Küçük Gözyaşı Karavan

Adından da anlaşılabileceği üzere küçük bir yapıda tasarlanan gözyaşı karavanlar özellikle kısa süreli tatil kaçamakları için sıklıkla tercih edilir. Söz konusu araç modelinde bir wc bölümü bulunmuyor. Bu nedenle kısa süre geçireceğiniz hafta sonu gezileri için tercih edebilirsiniz. 750 kilonun altında üretilen gözyaşı karavanlara ruhsat çıkarmak da gerekmiyor.

 

Karavan Ruhsatı Nasıl Alınır?

karavan-ruhsati
Karavan Ruhsatı

 

Evrak İşlemi Öncesi

evrak-islemi
Evrak İşlemi

Yeni bir karavan satın alacak ya da aracınızı karavana dönüştürecekseniz mutlaka ruhsat mevzuatlarına dikkat etmeniz gerekir. Bu noktada evrak işlemlerine geçmeden önce Türkiye’de belirlenen karavan ruhsat mevzuatına uygun olarak araç tadilat projesi hususunda uzman mühendislik firmasıyla görüşerek araç dönüşümünü projelendirebilirsiniz.

 

Onay Süreci

onay-sureci
Onay Süreci

Aracı karavana dönüştürme işlemleriniz bittikten sonra mühendislik firmasından bir yetkili aracınızı inceler ve ölçümlerini gerçekleştirir. Aracınızın dönüştürülmüş hâli projelendirildikten sonra tadilat faturasıyla birlikte Türk Standartları Enstitüsü’nde onay süreci başlar. Bu noktada onay sürecini mühendislik firması yönetir. Aracınızın yönetmeliklere ve süspansiyon sisteminin projeye uygunluğu kontrol edilir.

 

Muayene Vakti

muayene-vakti
Muayene Vakti

Aracın TSE onay sürecini sorunsuz atlatması akabinde karavanın onay sertifikasıyla birlikte tekrar muayeneye girmesi gerekir. Muayene esnasında aracın projeye uygunluğu ve rutin kontrolleri gerçekleştirilir.

 

Noter

noter
Noter

Karavanın TSE onay süreci ve muayene işlemleri başarıyla tamamlandıktan sonra noter basamağına geçilir. Noterde muayene ve TSE belgesiyle birlikte karavanın ruhsat işlemleri başlatılabilir. Belgeler noterde kontrol edildikten sonra başarılı bir biçimde M sınıfı özel amaçlı motokaravan ruhsatına kavuşabilirsiniz.

 

Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Zorunlu Trafik Sigortası

motorlu-tasitlar-vergisi
Motorlu Taşıtlar Vergisi

Noterden başarıyla ruhsatınızı aldıktan sonra atmanız gereken tek bir adım kalıyor. Son aşamada ruhsatınızla birlikte motorlu taşıtlar vergisini ödemeli ve zorunlu trafik sigortasını yaptırmalısınız. Motorlu taşıtlar vergisinde ödeyeceğiniz miktar, aracın silindir hacmi ve yaş kriterlerine göre değişir.

 

2022 Yılı Fiyat Bilgileri

  • Araç Muayene Ücreti: 507,40 TL
  • Karavan Araç Ruhsat Değişimi Ücreti: 291 TL
  • Egzoz Muayene Ücreti: 110 TL

Panel Van ve Motorlu Karavanlar

Motor Hacmi (cm³)1-6 yaş7-15 yaş16 üstü
1900 cm³ ve aşağısı2.093 TL1.306 TL776 TL
1901 cm³ ve yukarısı3.151 TL2.093 TL1.306 TL

 

Karavanlar Hangi Ehliyetle Kullanılır?

karavan-hangi-ehliyetle-kullanilir
Karavan Ehliyeti

Karavanın hangi ehliyetle kullanılacağı aracın ağırlığına göre değişim gösterir. Bir motokaravan türüne sahipseniz B sınıfı ehliyet ile aracı güvenle kullanabilirsiniz. Çekme karavanlar için ise durum motokaravandan biraz farklı olabilir. Çekme karavanın ağırlığına göre ehliyet türünüz değişim gösterir. Çekme karavan 750 kg ağırlığın altında ise aracı B sınıfı ehliyetle kullanabilirsiniz. Ancak aracın ağırlığı 750 kg ağırlığından fazla ise römorklu araç kategorisinde sayılır. Bu nedenle de aracı kullanabilmek için BE sınıfı ehliyet türüne sahip olmanız gerekir.

 

Karavanı 4 Mevsim Kullanmak Mümkün Müdür?

kis-karavan-kampi
Karavan Kampı

Günümüzde yaygın bir inanış, karavanların yalnızca güneşli yaz mevsiminde tercih edileceği yönündedir. Ancak bu görüş çoğunlukta yanlıştır. Karavanın yeterli donanıma sahip olduğu takdirde dört mevsim kullanılması mümkündür. Karavanda uygun enerji kaynağı, dayanıklı bir izolasyon ve motordan bağımsız benzinli ısıtıcılar gibi donanımlar kullanıldığı sürece kış mevsiminde de unutulmaz bir kamp seyahati geçirmek mümkündür. 

 

Karavan Tuvaleti Nereye Boşaltılır?

karavan-tuvaleti
Karavan Tuvaleti

Yeni bir karavan kiralayan ya da satın alan kişilerin ilk merak ettikleri konulardan biri de tuvalettir. Tuvalet ihtiyacı için karavanlarda pis su tankı bulunur. Tuvaletten gelen atıklar, aracın yan ya da alt kısmında bulunan bir sistem ile dışarı fışkırtılır. Çevreyi olabildiğince temiz tutmak adına artık tuvalet çöplerinizi otoyol yerine boş tarla ya da toprak yola dökebilirsiniz. Bunun yanı sıra bazı benzin istasyonlarında imha noktaları bulunur. Atıklarınızı imha istasyonlarına da boşaltarak doğayı ve çevreyi pis atıklardan koruyabilirsiniz. Karavanda tuvalet atığı imha işlemini dört günde bir yapmanız gerekir.

 

Hangi Karavan Tipini Tercih Etmeliyim?

karavan-tipleri
Karavan Tipleri

Karavan satın alacak kişilerin kafasını kurcalayan soruların başında hangi karavanı seçeceği gelir. Karavan kiralarken ya da satın alırken öncelikli olarak dikkat edilmesi gereken husus beklentilerdir. Uzun süreli bir kamp tatili için karavan tercihinde bulunuyorsanız konforlu ve kullanışlı motokaravanları tercih edebilirsiniz. Ancak hâlihazırda zaten bir aracınız var ve karavanı çekmek istiyorsanız tercihinizi çekme karavan modellerinden yana kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra kısa süreli hafta sonu kaçamakları için bir karavan modeli arıyorsanız küçük gözyaşı karavanlar beklentilerinizi karşılayacaktır. Ancak gözyaşı karavanlarda wc bulunmadığını unutmamalısınız.

 

Karavan Tatilini Nerede Yapmalıyım?

karavan-tatili
Karavan Tatili

Özgür ruhunuza adeta ilaç gibi gelecek bir karavan tatili için zamanın geldiğini düşünüyorsanız rotaya karar vermeniz gerekir. Karavan ile gidebileceğiniz kamp alanlarını araştırırken öncelikle kimyasal imha noktasının varlığına ve karavan park alanı bilgilerine dikkat etmeniz gerekir. Aynı zamanda karavanın yapısına bağlı olarak gittiğiniz bölgede ihtiyaçları kısa sürede karşılayabileceğiniz kamp alanlarını seçmekte yarar olduğunu söyleyebiliriz. Karavan tatili için doğru bölgeyi bulmakta zorlanıyorsanız Campalow olarak sunmuş olduğumuz “Karavan park alanları” isimli arama motoruna göz atabilirsiniz. Bunun yanı sıra kendinize özel bir karavanınız yok ancak gittiğiniz bölgede kiralamak istiyorsanız tatil süresince kiralama hizmeti sunan “Caravan” listemizdeki işletmeleri değerlendirebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler dileriz.


Yorum Yaz


Bunlar ilginizi çekebilir